RF03N2R4B500CT
Mfr.Part #
RF03N2R4B500CT
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 2.4PF 50V NPO 0201
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Class :
Class 1
Ratings :
Product Status :
Active
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Walsin
Series :
RF
Package :
Tape and Reel (TR)
Product :
RF Microwave / High Q
Lead Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Brand :
Walsin
Height - Seated (Max) :
Termination :
Standard
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Type :
Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
2.4 pF
Width :
0.3 mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
50V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Lead Spacing :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height :
0.3 mm
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Packaging :
MouseReel
RoHS :
Details
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
0.6 mm
Tolerance :
±0.1pF
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Dielectric :
C0G (NP0)
Datasheets
RF03N2R4B500CT
Walsin Technology RF03N2R4B500CT
RF 2.4 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)