RE96MSR-062
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RE96MSR-062
Manufacturer
Vector Electronics & Technology, Inc.
Description
CONN DIN HDR 96POS PCB RA GOLD
Stock
216
In Stock :
216
Manufacturer :
Product Category :
DIN 41612
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Gender :
FEMALE
Pitch :
0.100 2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating :
2A
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Positions :
96
Style :
1
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Series :
RE96
Material - Insulation :
Polycarbonate, Glass Filled
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Bronze
Max Current Rating :
2.5A
Published :
2005
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Orientation :
RIGHT ANGLE
REACH SVHC :
No SVHC
Level, Class :
2
Connector Type :
Header, Male Pins
Current Rating (Amps) :
1A