RDER72E104K3M1C11A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RDER72E104K3M1C11A
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 250V X7R RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm
Terminal Shape :
Wire
Lead/Base Style :
Kinked
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
X7R
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 4 months ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Capacitance :
0.1μF
Packaging :
Cut Tape (CT)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Multilayer :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
250V
Height Seated (Max) :
0.248 6.30mm
Radiation Hardening :
No
Series :
RDE
Lead Diameter :
500 µm
Package / Case :
Radial
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mount :
Through Hole
Height :
3.15mm
ECCN Code :
EAR99
Depth :
3.15mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Murata Electronics RDER72E104K3M1C11A
RDE 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
RDER72E104K3M1C11A Overview
Ceramic capacitor is 0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 250V is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 5mm.
RDER72E104K3M1C11A Features
a size/dimension of 0.197Lx0.124W 5.00mmx3.15mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V