RDER72A472K0M1C03A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RDER72A472K0M1C03A
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Series :
RDE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Length :
4mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
2.5mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
4700pF
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Pitch :
5.0038mm
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
HTS Code :
Multilayer :
No
Depth :
2.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Style :
Formed Leads
Package / Case :
Radial
Murata Electronics RDER72A472K0M1C03A
RDE 4700pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
RDER72A472K0M1C03A Overview
Programs on this device are of 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
RDER72A472K0M1C03A Features
a size/dimension of 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V