RDE5C2A151J0M1H03A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RDE5C2A151J0M1H03A
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 100V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
2.5mm
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Composition :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
Ammo Pack
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitance :
150pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
100V
Length :
4mm
Series :
RDE
Mounting Type :
Through Hole
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Lead Pitch :
5.0038mm
Size Code :
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
500 µm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
Radial
Height :
3.5mm
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Murata Electronics RDE5C2A151J0M1H03A
RDE 150pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial