RDBF32-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RDBF32-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
4-SMD, Flat Leads
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECTIFIER DBF T&R 3K
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Number of Phases :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-F4
Breakdown Voltage-Min :
200V
Number of Terminations :
4
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 200V
Package / Case :
4-SMD, Flat Leads
Voltage - Peak Reverse (Max) :
200V
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
Single Phase
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
BRIDGE, 4 ELEMENTS
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Output Current-Max :
3A
Number of Elements :
4
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
yes
Non-rep Pk Forward Current-Max :
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 2.5A
Datasheets
RDBF32-13
Diodes Incorporated RDBF32-13
Single Phase Bridge Rectifier Surface Mount -55°C~150°C TJ 5μA @ 200V 1.3V @ 2.5A 4-Termination 1-Phase 4-SMD, Flat Leads Tape & Reel (TR)
RDBF32-13 Overview
Basically, it's an electronic component that comes in a 4-SMD, Flat Leads package.Keeping it at -55°C~150°C TJ ensures its normal operation.There is a maximum output voltage of 3A that it can support.
RDBF32-13 Features
4-SMD, Flat Leads package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
the maximum output voltage of 3A
RDBF32-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
RDBF32-13 applications of bridge rectifiers.
  • Military and other high-reliability applications
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A