RD50M000E30
Mfr.Part #
RD50M000E30
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 50POS
Stock
278
In Stock :
278
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Number of Positions :
50
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D)
Shell Finish Thickness :
Contact Type :
Signal
Package :
Box
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Connector Style :
D-Sub
Note :
Contacts Not Included
Mating Cycles :
1000
Series :
RD
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Number of Rows :
3
Base Product Number :
RD50M
Color :
Green
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features :
Datasheets
RD50M000E30
Positronic RD50M000E30
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS