RD15M00G0S/AA
- Mfr.Part #
- RD15M00G0S/AA
- Description
- CONN D-SUB HOUSING PLUG 15POS
- D-Sub, D-Shaped Connector Housings
- Features :
- Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
- Dielectric Material :
- Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Series :
- RD
- Shell Finish Thickness :
- Note :
- Contacts Not Included
- Shell Size, Connector Layout :
- 2 (DA, A)
- Product Status :
- Active
- Mating Cycles :
- 1000
- Base Product Number :
- RD15M
- Ingress Protection :
- IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- Number of Rows :
- 2
- Connector Style :
- D-Sub
- Package :
- Box
- Connector Type :
- Plug for Male Contacts
- Flange Feature :
- Housing/Shell (Unthreaded)
- Contact Type :
- Signal
- Number of Positions :
- 15
- Shell Material, Finish :
- Stainless Steel, Passivated
- Color :
- Green
- Datasheets
- RD15M00G0S/AA
|---|---|---|---|
| RD15 | Positronic | 100 | 15 MM SQ. FULLY DEPLETED, HIGH E |