RD15M000E2S/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD15M000E2S/AA
Manufacturer
Positronic
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 15POS
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Style :
D-Sub
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.094 Dia x 0.250 L (2.39mm x 6.35mm)
Supplier Device Package :
Axial
Composition :
Metal Film
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Flange Feature :
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Number of Rows :
2
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A)
Package / Case :
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mating Cycles :
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Base Product Number :
RNC55
Resistance :
2 kOhms
Shell Finish Thickness :
Note :
Contacts Not Included
Failure Rate :
R (0.01%)
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Contact Type :
Signal
Tolerance :
±1%
Package :
Bulk
Color :
Green
Number of Positions :
15
Datasheets
RD15M000E2S/AA
Positronic RD15M000E2S/AA
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS