RC28F640P30B85A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC28F640P30B85A
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
64-TBGA
Datasheet
Download
Description
IC FLASH 64MBIT PAR 64EASYBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
Memory
Standby Current-Max :
0.000035A
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Word Size :
16b
Mount :
Surface Mount
Memory Width :
16
Operating Supply Voltage :
1.8V
Data Polling :
No
Write Cycle Time - Word, Page :
85ns
Voltage - Supply :
1.7V~2V
Organization :
4MX16
Series :
StrataFlash™
Memory Format :
Flash
Memory Size :
64Mb 4M x 16
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Interface :
Parallel, Serial
Number of Sectors/Size :
463
Terminal Position :
BOTTOM
Address Bus Width :
22b
Clock Frequency :
52MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Toggle Bit :
No
Base Part Number :
28F640P30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
64
Packaging :
Tray
Density :
64 Mb
Qualification Status :
Not Qualified
Memory Type :
Non-Volatile
Published :
Memory Interface :
Parallel
Access Time (Max) :
85 ns
Power Supplies :
1.81.8/3.3V
Number of Pins :
64
Terminal Pitch :
1mm
Boot Block :
BOTTOM
Nominal Supply Current :
28mA