RC2010FK-0710ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RC2010FK-0710ML
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 10M OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Series :
RC
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Depth :
2.5mm
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
200V
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Published :
Height :
660.4μm
Max Power Dissipation :
750mW
Composition :
Thick Film
Feature :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
33 Weeks
Military Standard :
Not
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
10MOhm
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
200V