RBR5LAM30BTR
Mfr.Part #
RBR5LAM30BTR
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 5A PMDTM
Stock
80
In Stock :
80
1
Reach Compliance Code :
not_compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
Schottky
Published :
2016
yes
HTS Code :
Surface Mount
Forward Current :
5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
490mV @ 5A
Output Current-Max :
5A
Operating Temperature (Max) :
150°C
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
30V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Pbfree Code :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150μA @ 30V
Reverse Current-Max :
150μA
Datasheets
RBR5LAM30BTR
ROHM Semiconductor RBR5LAM30BTR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 490mV @ 5A 150°C Max 150μA @ 30V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-128 Surface Mount
RBR5LAM30BTR Overview
The allowable value of forward current reaches 5A.Phase diode rectifier reaches 150μA when the maximum reverse current is allowed.In terms of output current, 5A is the maximum value.
RBR5LAM30BTR Features
A maximum reverse current of 150μA
5A is the maximum value
RBR5LAM30BTR Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RBR5LAM30BTR applications of single-phase diode rectifier.
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB