RB1F45C1100
Mfr.Part #
RB1F45C1100
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Contact Resistance :
0.035mOhm
Actuator Type :
Flat
Published :
Current Rating (Amps) :
15A AC
Surface Mount :
No
Color - Actuator/Cap :
Black
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Actuator Length :
0.339 inch
Body Length or Diameter :
27.0002mm
Voltage - Rated AC :
125V
End Contact Material :
Copper
Series :
RB1, LAMB
Center Contact Plating :
Silver
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Switch Function :
On-Off-On
End Contact Plating :
Silver
Contact Voltage(AC)-Max :
125V
Actuator Marking :
No Marking
Center Contact Material :
Copper
Body Breadth :
10.8966 mm
Operating Temperature :
-20°C~65°C
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Circuit :
SPDT
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Contact Current(AC)-Max :
15A
Packaging :
Bulk
Electrical Life :
10,000 Cycles
Insulation Material :
Polyamide
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 11.00mm