RB111C1100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RB111C1100
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Termination Style :
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Series :
RB1, LAMB
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Center Contact Material :
Copper
Color - Actuator/Cap :
Black
Packaging :
Bulk
Contact Current(AC)-Max :
15A
Published :
Center Contact Plating :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Function :
Off-On
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Operating Temperature :
-20°C~65°C
End Contact Plating :
Silver
Actuator Type :
Concave (Curved)
Actuator Marking :
No Marking
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Resistance :
0.035mOhm
Contact Voltage(AC)-Max :
125V
Actuator Length :
0.339 inch
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Body Breadth :
10.8966 mm
Switch Function :
On-Off
Body Length or Diameter :
27.0002mm
Circuit :
SPST
Current Rating (Amps) :
15A AC
Electrical Life :
10,000 Cycles
Insulation Resistance :
100000000Ohm
End Contact Material :
Copper
Surface Mount :
No
Insulation Material :
Polyamide
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 11.00mm