RB085B-30TL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RB085B-30TL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V 5A CPD
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Voltage - Rated DC :
30V
Min Operating Temperature :
-40°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Max Surge Current :
35A
Element Configuration :
Common Cathode
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
480mV @ 4A
Number of Pins :
3
Forward Current :
10A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Average Rectified Current :
5A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
35V
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
10A
Mount :
Surface Mount
Diode Type :
Schottky
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
35A
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
RB085B-30
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Peak Non-Repetitive Surge Current :
35A
Lead Free :
Lead Free
Max Reverse Leakage Current :
300μA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300μA @ 30V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reverse Current :
300μA
Forward Voltage :
480mV
Package / Case :
Datasheets
RB085B-30TL
ROHM Semiconductor RB085B-30TL
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 5A 30V-DC TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
RB085B-30TL Overview
Devices that have a forward voltage of 480mV will operate.Keeping the surge current under 35A and preventing it from exceeding it should be the rule.Devices that have a forward voltage of 10A will operate.Array is possible to draw current from the part of 10A.The reverse voltage peak of this device is 300μA.The maximum reverse leakage current from a semiconductor device when reverse biased is 300μA.
RB085B-30TL Features
480mV forward voltage
a peak voltage of 300μA
a reverse voltage peak of 300μA
RB085B-30TL Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RB085B-30TL applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23