RA11131913
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RA11131913
Manufacturer
E-Switch
Description
RA11131913
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Illumination Type, Color :
Circuit :
SPST
Voltage Rating - AC :
125 V
Product Status :
Active
Brand :
Termination Style :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Electrical Life :
10,000 Cycles
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life :
Alternate PN :
38-RA11131913
Product Category :
Rocker Switches
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 19.40mm x 13.10mm
Current Rating (Amps) :
11A (AC)
Ingress Protection :
RoHS :
Details
Color - Actuator/Cap :
Red
Illumination Voltage (Nominal) :
Subcategory :
Switches
Actuator Type :
Concave (Curved)
Features :
Actuator Marking :
ON OFF, Vertical
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C