R75PD1680Z340J
Mfr.Part #
R75PD1680Z340J
Description
CAP FILM 6800PF 5% 630VDC RADIAL
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radial
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
6800pF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.358 9.10mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric :
PP
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
630V
Packaging :
Bulk
Published :
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated AC :
250V
Datasheets
R75PD1680Z340J
KEMET R75PD1680Z340J
R75 Radial Film Capacitor 0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm ±5% 6800pF 250V