R71VR510050H6K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R71VR510050H6K
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FILM, RADIAL, PULSE, SINGLE META
Stock
353
In Stock :
353
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Product Width :
18mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Bulk
Product Length :
32mm
Product :
Power Factor Correction Film Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Applications :
High Frequency; High Pulse, DV/DT; Power Factor Correction (PFC)
Height :
33 mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Length :
32 mm
Height - Seated (Max) :
1.303" (33.10mm)
Product Status :
Active
Lead Style :
Straight
Tolerance :
±10%
Brand :
Capacitance :
10 µF
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
0.8 mm
Product Height :
33mm
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Size / Dimension :
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Diameter :
Product Type :
Film Capacitors
Width :
18 mm
Features :
Voltage Rating - AC :
200V
Series :
R71H
Number of Pins :
2 Pin
Ratings :
AEC-Q200
Termination Style :
Radial
ESR :
10 MOhms
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10 MOhms
RoHS :
Details
Package / Case :
Qualification :
AEC-Q200
Subcategory :
Capacitors
Termination :
PC Pins
Capacitance Tolerance :
± 10%
Packaging :
Tray
Product Category :
Voltage Rating - DC :
520V
Datasheets
R71VR510050H6K
Introducing Film Capacitors KEMET R71VR510050H6K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Number of Pins:2 Pin, Package / Case:Radial, R71VR510050H6K pinout, R71VR510050H6K datasheet PDF, R71VR510050H6K amp .Beyond Film Capacitors KEMET R71VR510050H6K ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET R71VR510050H6K
R71H 10 μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
R71VR510050H6K Overview
10 mOhms ESR (Equivalent Series Resistance) is present on the device.A 1.083" (27.50mm) lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C ~ 125°C, the device can be operated.
R71VR510050H6K Features
10 mOhms equivalent series resistance (ESR)