R591302640
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R591302640
Manufacturer
Radiall USA, Inc.
Package / Case
Module, SMA Connectors
Datasheet
Download
Description
SP6T SUBMINIATURE SMA 6GHZ NORMA
Manufacturer :
Radiall USA, Inc.
Product Category :
RF Switches
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Insertion Loss :
0.3dB (Max)
IIP3 :
Radiall
Illumination Color :
Series :
SPnT
Features :
Voltage - Supply :
10.2V ~ 13V
RF Type :
GENERAL PURPOSE
Subcategory :
Switches
Product Category :
Coaxial Switches
Test Frequency :
6GHz
Product Type :
Coaxial Switches
P1dB :
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Module
Topology :
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Brand :
Radiall
Impedance :
50Ohm
Lamp Type :
Isolation :
70dB (min)
Frequency Range :
0Hz ~ 6GHz
Package / Case :
Module, SMA Connectors
Circuit :
SP6T
Datasheets
R591302640
Radiall USA, Inc. R591302640
General Purpose RF Type SP6T -40°C ~ 85°C 0Hz ~ 6GHz Isolation:70dB (min) Insertion Loss:0.3dB (max) - 50Ohm IIP3:- 10.2V ~ 13V
R591302640 Overview
There is an optimized performance in this RF Switch because it utilizes the Bulk package.Operating at -40°C ~ 85°C is the recommended temperature for RF Switch's operation.RF light switch is part of the Switches subcategory and can be found in the Switches category.This RF switching belongs to the SPnT family and is known as a RF switching.The RF switch ic has type General Purpose RF.RF Switchs with 10.2V ~ 13V voltage capabilities can be used.
R591302640 Features
Bulk package
Switches subcategory
General Purpose RF Type
R591302640 Applications
There are a lot of Radiall USA, Inc.
R591302640 RF Switches applications.
  • IF switching
  • Tuner modules
  • Antenna diversity switching
  • Cellular/PCS Base Stations
  • ISM
  • Wireless Local Loop
  • Smartphones
  • Tablets
  • Mobile devices
  • Smart metering
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nisshinbo Micro Devices
    SPDT SWITCH GAAS MMIC
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC RF SWITCH 6GHZ 6QFN
  • CEL (California Eastern Laboratories)
    IC RF SWITCH SPDT 3GHZ 6MINIMOLD
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC RF SWITCH SPDT 6GHZ 6MLPD