R585412500
Mfr.Part #
R585412500
Description
SPDT TERMINATED RAMSES SMA 18GHZ
Isolation :
60dB (min)
Contact Form :
Illumination Color :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
RoHS :
Details
IIP3 :
Impedance :
50Ohm
Voltage - Supply :
10.2V ~ 13V
Test Frequency :
18GHz
Coaxial Switches
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Insertion Loss :
0.5dB (max)
Package :
Bulk
VSWR :
1.5:1
Coil Voltage :
12 VDC
Frequency :
18 GHz
Termination Style :
Solder Pin
Frequency Range :
0Hz ~ 18GHz
Number of Positions :
2 Position
Datasheets
R585412500
Radiall USA, Inc. R585412500
General Purpose RF Type SPDT -40°C ~ 85°C 0Hz ~ 18GHz Isolation:60dB (min) Insertion Loss:0.5dB (max) - 50Ohm IIP3:- 10.2V ~ 13V
R585412500 Overview
Keeping RF Switch's operating temperature at -40°C ~ 85°C is essential when operating.A RF light switch such as this falls under the Switches category and belongs to this category.Known as a RF switching, this electronic RF switching is part of the SPnT family.A RF type of General Purpose is provided by the RF switch ic.10.2V ~ 13V voltage is available from the RF Switch.