R574102835
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R574102835
Manufacturer
Radiall USA, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SP8T TERMINATED RAMSES N 8GHZ NO
Manufacturer :
Radiall USA, Inc.
Product Category :
RF Switches
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
P1dB :
IIP3 :
Radiall
Package :
Bulk
Impedance :
50Ohm
Features :
Illumination Color :
Frequency Range :
0Hz ~ 8GHz
Packaging :
Bulk
Voltage - Supply :
10.2V ~ 13V
Test Frequency :
8GHz
RF Type :
GENERAL PURPOSE
Subcategory :
Switches
Circuit :
SP8T
Product Type :
Coaxial Switches
Package / Case :
Module
Lamp Type :
Product Category :
Coaxial Switches
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Insertion Loss :
0.5dB (max)
Topology :
Series :
SPnT
Isolation :
70dB (min)
Brand :
Radiall
Datasheets
R574102835
General Purpose RF Type SP8T -40°C ~ 85°C 0Hz ~ 8GHz Isolation:70dB (min) Insertion Loss:0.5dB (max) - 50Ohm IIP3:- 10.2V ~ 13V
R574102835 Overview
There is an optimized performance in this RF Switch because it utilizes the Bulk package.Operating at -40°C ~ 85°C is the recommended temperature for RF Switch's operation.RF light switch is part of the Switches subcategory and can be found in the Switches category.This RF switching belongs to the SPnT family and is known as a RF switching.The RF switch ic has type General Purpose RF.RF Switchs with 10.2V ~ 13V voltage capabilities can be used.
R574102835 Features
Bulk package
Switches subcategory
General Purpose RF Type
R574102835 Applications
There are a lot of Radiall USA, Inc.
R574102835 RF Switches applications.
  • IF switching
  • Tuner modules
  • Antenna diversity switching
  • Cellular/PCS Base Stations
  • ISM
  • Wireless Local Loop
  • Smartphones
  • Tablets
  • Mobile devices
  • Smart metering
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nisshinbo Micro Devices
    SPDT SWITCH GAAS MMIC
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC RF SWITCH 6GHZ 6QFN
  • CEL (California Eastern Laboratories)
    IC RF SWITCH SPDT 3GHZ 6MINIMOLD
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC RF SWITCH SPDT 6GHZ 6MLPD