R49-1D12-12
Mfr.Part #
R49-1D12-12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 12V
Stock
70
In Stock :
70
Contact Rating (Current) :
12 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage :
12VDC
Contacts :
1NO
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
NTE Electronics
Voltage :
12 VDC
Datasheets
R49-1D12-12
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R49-1D12-12 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Voltage:12 VDC, R49-1D12-12 pinout, R49-1D12-12 datasheet PDF, R49-1D12-12 amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R49-1D12-12 ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.