R47-5D15-110
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R47-5D15-110
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 110V
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Rating (Current) :
15 A
Voltage :
110 VDC
Mounting :
Top Flange
Termination Style :
PC Pin
Operating Temperature :
-10°C ~ 55°C
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Coil Voltage :
110VDC
Package :
Bulk
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
NTE Electronics
Series :
R47
Contacts :
SPDT
Package Quantity :
1
Product Status :
Active
Enclosure :
Plastic
Termination :
.250 in. Flat Blade
Datasheets
R47-5D15-110
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R47-5D15-110 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:110 VDC, Operating Temperature:-10°C ~ 55°C, R47-5D15-110 pinout, R47-5D15-110 datasheet PDF, R47-5D15-110 amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R47-5D15-110 ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.