R46-5D12-24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R46-5D12-24
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Power Rating :
360 mW
Package Quantity :
1
Product Depth (mm) :
16.4(mm)
Termination :
Solder
Mount :
PCB, Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Length (mm) :
21.5(mm)
Voltage Rating (VDC) :
30(V)
Product Height (mm) :
16.4(mm)
Width :
76.2 mm
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Max Voltage Rating (DC) :
30 V
Voltage Rating (AC) :
120 V
Coil Voltage (DC) :
24 V
Approvals :
CSA, UL
Coil Current :
15 mA
Contact Current Rating :
12 A
Max Voltage Rating (AC) :
120 V
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage :
24 VDC
Contact Arrangement :
SPDT
Max Current Rating :
5 A
Operate Time :
10(ms)
LED Indicator :
No
Coil Voltage DC :
24
Contact Material :
Cadmium, Silver
Number of Pins :
5
Dropout Volt :
2.4VDC
Rad Hardened :
No
Power Consumption :
360 mW
Min Operating Temperature :
-45 °C
Weight :
45.359237 g
Coil Voltage (AC) :
24 V
Termination Style :
PC Pin
Pick-up Voltage (Max) :
18VDC
Length :
139.7 mm
Contact Form :
1 Form C
Coil Suppression Diode :
Approval Agency :
CSA, UL
Throw Configuration :
SPDT
Coil Resistance :
1.6 kΩ
Mounting Style :
Through Hole
Operating Temp Range :
-45C to 85C
Voltage Rating (VAC) :
Seal :
Sealed
Height :
31.75 mm
Pin Count :
5
RoHS :
Compliant
Max Operating Temperature :
85 °C
Relay Construction :
Non-Latching
Current Rating :
12 A
Datasheets
R46-5D12-24
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R46-5D12-24 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:24 VDC, Number of Pins:5, R46-5D12-24 pinout, R46-5D12-24 datasheet PDF, R46-5D12-24 amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R46-5D12-24 ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.