R404755000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R404755000
Manufacturer
Radiall USA, Inc.
Description
TERMINATION: SMA F 6 GHZ 30W
Manufacturer :
Radiall USA, Inc.
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Terminators
Contact Plating :
Gold, Nickel
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Product Type :
RF Terminators
REACH SVHC :
Unknown
Impedance :
50 Ω
Frequency - Max :
6 GHz
Radiall
Contact Finish :
Gold
Features :
Body Finish :
Passivated
Contact Material :
Copper
Subcategory :
RF Interconnects
Orientation :
Straight
Packaging :
Bulk
RoHS :
Compliant
RF Series :
SMA
Product Category :
RF Terminators
Product Status :
Active
Brand :
Radiall
Frequency :
6 GHz
Radiation Hardening :
No
Base Product Number :
R40475
Package :
Bulk
Connector Type :
Coaxial
Max Frequency :
6 GHz
Body Material :
Stainless Steel
Connector Style :
SMA
Polarity :
Standard
Gender :
FEMALE
Series :
Body Plating :
Passivated
Mounting Type :
Free Hanging, Cap
Datasheets
R404755000
Radiall USA, Inc. R404755000
Coaxial 50 Ω Bulk SMA Polytetrafluoroethylene (PTFE)
R404755000 Overview
Packaging is in the form of Coaxial.The mounting type of the device is Free Hanging, Cap.A Bulk case is used to package the product.A product of the - Series, it belongs to the range of products of that series.It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 6 GHz and it is able to operate at a high frequency.This device can reach a maximum frequency of 6 GHz.