R300124240W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R300124240W
Manufacturer
Radiall USA, Inc.
Package / Case
SMA
Datasheet
Download
Description
RPSMA M STR EC E-P 2.6/50S
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Radiall USA, Inc.
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Mounting Style :
Bulkhead
Body Style :
Bulkhead
Voltage Rating :
250 V
Termination Style :
Crimp
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Body Material :
Brass
RoHS :
Details
Depth :
11 mm
RF Series :
RP-SMA
Radiall
Insulation Resistance :
5 GΩ
Contact Material :
Brass
Radiation Hardening :
No
Max Frequency :
12.4 GHz
Brand :
Radiall
Mount :
Cable, Panel
Body Plating :
Tin
Body Finish :
Copper-Tin-Zinc Alloy
Orientation :
Straight
Max Operating Temperature :
165 °C
Subcategory :
RF Interconnects
Product Type :
RF Connectors / Coaxial Connectors
Maximum Operating Temperature :
+ 165 C
Frequency :
12.4 GHz
Min Operating Temperature :
-65 °C
Connector Type :
Coaxial, SMA
Termination :
Crimp
Length :
22.4 mm
IP Rating :
Package / Case :
SMA
Impedance :
50 Ω
Product Category :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Cable Type :
RG-188, 316, KX22A
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating (AC) :
250 V
Gender :
FEMALE
Polarity :
Reverse
Product :
Connectors
Insulation Material :
Polytetrafluoroethylene
Series :
R300
Datasheets
R300124240W
Coaxial, SMA 50 Ω
R300124240W Overview
The product is packaged in Coaxial, SMA.As a product of the R300 Series, it can be found in this category.Temperatures below 165 °C are best for using it.There's a minimum temperature of -65 °C for this device.An enclosed device is enclosed in the packaging with the SMA.In this case, Cable, Panel mounts the part.The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 12.4 GHz.This device has a maximum frequency of 12.4 GHz.