R12-17A3-120P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R12-17A3-120P
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 120V
Stock
351
In Stock :
351
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Operating Temperature :
-30°C ~ 55°C
Package :
Bulk
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Product Status :
Active
Mounting :
PCB, Thru-Hole
Series :
R12
Enclosure :
Plastic
Contacts :
4PDT
Contact Rating (Current) :
5 A
Termination :
PCB Pin
NTE Electronics
Voltage :
120 VAC
Operate Time :
25 ms
Termination Style :
PC Pin
Coil Voltage :
120VAC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Package Quantity :
1
Release Time :
25 ms
Datasheets
R12-17A3-120P
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R12-17A3-120P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-30°C ~ 55°C, Voltage:120 VAC, R12-17A3-120P pinout, R12-17A3-120P datasheet PDF, R12-17A3-120P amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R12-17A3-120P ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.