R11-5A15-120N
Mfr.Part #
R11-5A15-120N
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 120V
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Series :
R11
RoHS :
yes
Voltage :
120 VAC
Package :
Bulk
Contacts :
SPDT
Coil Voltage :
120VAC
Approvals :
CSA, cURus
Features :
Lighted Indicator
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Release Time :
20 ms
Termination :
Spade
Contact Rating (Current) :
15 A
Mounting :
Plug In
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Enclosure :
Plastic
Termination Style :
Plug In
Operate Time :
20 ms
NTE Electronics
Contact Material :
Silver Alloy
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Datasheets
R11-5A15-120N
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R11-5A15-120N from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:120 VAC, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, R11-5A15-120N pinout, R11-5A15-120N datasheet PDF, R11-5A15-120N amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R11-5A15-120N ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.