R10-E2X2-115V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R10-E2X2-115V
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 115V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Switching Voltage :
120VAC 30VDC -Max
Coil Type :
Non Latching
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Series :
R10
Published :
Contact Rating (Current) :
5A
Coil Voltage :
115VAC
Factory Lead Time :
23 Weeks
Coil Resistance :
9kOhm
Must Operate Voltage :
86VAC
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~75°C