R10-E1Y4-J10.0K
Mfr.Part #
R10-E1Y4-J10.0K
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 48V
Power Relays, Over 2 Amps
Coil/Input Supply Type :
DC
Switching Voltage :
120VAC 30VDC -Max
Must Operate Voltage :
45VDC
Series :
R10
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Mount :
Socket
Factory Lead Time :
25 Weeks
Reference Standard :
CSA; UL
Length :
29.6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Plug In
Power Consumption :
200mW
Max Voltage Rating (AC) :
120V
Operating Temperature :
-55°C~75°C
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Mounting Type :
Socketable
Number of Pins :
14
Throw Configuration :
4PDT
Coil Voltage :
48VDC
Contact Voltage Rating (AC) :
120V
Packaging :
Bulk
Coil Current :
14mA
Height :
30.2006mm
Width :
18.6944mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Not Applicable
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
REACH SVHC :
Unknown
Termination :
PLUG
Coil Power :
100mW
ECCN Code :
EAR99
Contact Rating (Current) :
3A
Coil Resistance :
10kOhm
Physical Dimension :
29.6mm x 18.7mm x 30.2mm
Coil Voltage (DC) :
48V
Relay Action :
Momentary
Body Breadth :
18.7 mm