R10-E1W4-24V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R10-E1W4-24V
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Dust Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 7.5A 24V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Product Depth (mm) :
18.67(mm)
Contact Arrangement :
4PDT
Coil Voltage AC :
24
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Seal Rating :
Pin Count :
14
Switching Voltage :
120VAC, 30VDC - Max
Pick-up Voltage (Max) :
18VAC
Relay Construction :
Non-Latching
Maximum Power Rating :
0.125HP
Mounting Type :
Socketable
Package / Case :
Dust Cover
Coil Suppression Diode :
No
Must Operate Voltage :
18 VAC
LED Indicator :
No
Contact Form :
4 Form C
Base Product Number :
R10-E1
Rad Hardened :
Coil Insulation :
Contact Rating (Current) :
7.5 A
Product Length (mm) :
29.59(mm)
Termination Style :
Solder Lug
Must Release Voltage :
Package :
Bulk
Series :
R10
Voltage Rating (VAC) :
120(V)
Voltage Rating (VDC) :
28(V)
Operating Temperature :
-55°C ~ 75°C
Operating Temp Range :
-55C to 75C
Coil Voltage :
24VAC