R10-E1W2-S50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R10-E1W2-S50
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
Dust Cover
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7.5A 3V
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Type :
Non Latching
Contact Termination :
Quick Connect
Maximum Power Rating :
0.125HP
Switching Voltage :
120VAC, 30VDC - Max
Relay Construction :
Non-Latching
Product Category :
Industrial Relays
TE Connectivity
Coil Voltage DC :
3
Product Depth (mm) :
18.67(mm)
Type :
Signal
Product Height (mm) :
30.15(mm)
Length :
29.6 mm
Seal :
Unsealed
Coil Resistance :
50 Ohms
LED Indicator :
No
Coil Suppression Diode :
No
Seal Rating :
Contact Rating (Current) :
7.5A
Brand :
TE Connectivity
Contact Arrangement :
DPDT
Features :
Coil Voltage :
3VDC
Power Consumption :
100 mW
Base Product Number :
R10-E1W2
Turn On Voltage (Max) :
2.25 VDC
Voltage Rating (VDC) :
28(V)
Coil Insulation :
Contact Current Rating :
7.5(A)
Width :
18.7 mm
Package / Case :
Dust Cover
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Coil Power :
180 mW
Product Type :
Industrial Relays
Height :
30.2 mm
Voltage Rating (VAC) :
120(V)
Mounting Style :
Plug-In
Package :
Bulk
Turn Off Voltage (Min) :
Operating Temp Range :
-55C to 75C
Must Operate Voltage :
2.25 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 75°C
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Pin Count :
8
Rad Hardened :
Must Release Voltage :
Series :
R10
Subcategory :
Relays
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Current :
60.0mA
Product :
Power Relays
Product Length (mm) :
Product Status :
Active
Mounting Type :
Socketable
Pick-up Voltage (Max) :
2.25VDC