R0633YC12E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R0633YC12E
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-200AB, B-PuK
Datasheet
Download
Description
SCR 1.2KV 1268A W58
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Current - Off State (Max) :
60mA
Mounting Type :
Chassis Mount
Subcategory :
Thyristors
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
200mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
633A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Product Number :
R0633
Package :
Box
Package / Case :
TO-200AB, B-PuK
Product Category :
SCRs
Product Type :
SCRs
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1268A
Brand :
IXYS
SCR Type :
Standard Recovery
Supplier Device Package :
W58
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS :
Details
Current - Hold (Ih) (Max) :
1A
IXYS
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.85V
Voltage - Off State :
1.2kV
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
6900A @ 50Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
R0633YC12E
Standard Recovery -40°C~125°C 1.85V-On State (Vtm) (Max) 60mA-Current - Off State (Max) TO-200AB, B-PuK Chassis Mount