R02-11D10-110H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R02-11D10-110H
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
Stock
52
In Stock :
52
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C
Mounting :
Plug In
Contact Rating (Current) :
10 A
Package :
Bulk
Termination :
ROUND PIN
Product Status :
Active
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Release Time :
20 ms
Enclosure :
Hermetically Sealed Metal
Contacts :
DPDT
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
NTE Electronics
Coil Voltage :
110VDC