QTE-040-02-L-D-A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QTE-040-02-L-D-A
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Voltage - Rated AC :
225V
Voltage - Rated :
225V
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Material :
Polymer
Contact Resistance :
15mOhm
Length :
40mm
Orientation :
Straight
Height Above Board :
0.286 7.26mm
Stack Height (Mating) :
8mm
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Style :
CENTRONIC
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Plating Thickness :
10μin
MIL Conformance :
No
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Current (Signal) :
2A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
No
Row Spacing :
3.94 mm
Reliability :
COMMERCIAL
Number Of PCB Rows :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
Body/Shell Style :
Receptacle
Series :
Q Strip® QTE
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Pitch :
0.031 0.80mm
Number of Rows :
2
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Feature :
Board Guide, Ground Bus (Plane)
Radiation Hardening :
Number of Conductors :
ONE
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Housing Color :
Black
Filter Feature :
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish :
Gold
Lead Pitch :
800μm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Depth :
5.97mm
Max Voltage Rating (AC) :
225V
Reference Standard :
UL, CSA
Termination :
Solder
Current Rating :
2A
Total Number of Contacts :
80
Gender :
Male
Contact Material :
Bronze
Packaging :
Tray
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Mixed Contacts :
Published :
Durability :
500 Cycles
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Dielectric Withstanding Voltage :
675VAC V
Number of Positions :
80
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Min Operating Temperature :
-55°C
Additional Feature :
E.L.P., POLARIZED
Datasheets
QTE-040-02-L-D-A
Samtec, Inc. QTE-040-02-L-D-A
Header, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 80 Positions Q Strip® QTE Gold Solder Bronze
QTE-040-02-L-D-A Overview
QTE-040-02-L-D-A Features
Q Strip® QTE series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C