QS74FCT640CTSO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QS74FCT640CTSO
Manufacturer
Quality Semiconductor
Description
IC TRANSCEIVER 5V
Stock
287
In Stock :
287
Manufacturer :
Quality Semiconductor
Product Category :
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Logic Type :
Transceiver
Current - Output High, Low :
- 64mA
Number of Bits per Element :
8
Voltage - Supply :
5V
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Input Type :
TTL
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
0°C~70°C
Output Type :
3-STATE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
QS74FCT640CTSO
Quality Semiconductor QS74FCT640CTSO
Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers Quality Semiconductor QS74FCT640CTSO Overview
QS74FCT640CTSO Features
  • High-performance IC transceiver
  • Designed and manufactured by Quality Semiconductor
  • Ensures seamless data transmission
  • Robust construction for reliability
  • Compatible with various electronic systems
  • Ideal for communication networks, computing systems, and industrial automation
QS74FCT640CTSO Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    AUDIO/VIDEO SWITCH, 10 CHANNEL
    LOW SKEW CLOCK DRIVER/BUFFER
    QUALITY SEMI FIXED POS LDO 1.5V
    QUALITY SEMI SWTCH CTRLR 1500KHZ