QS18AB6AF300Q
Mfr.Part #
QS18AB6AF300Q
Manufacturer
Banner Engineering
Description
WORLD-BEAM: ADJUSTABLE FIELD BAC
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Amplifier Type :
Photoelectric
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 55 C
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Cable Length :
Package :
Box
Operating Supply Voltage :
10 VDC to 30 VDC
Sensing Distance :
11.811 (300mm)
Output Configuration :
NPN/PNP - Light-ON
Adjustment Type :
Adjustable
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Response Time :
2.5ms
Connection Method :
M8 Connector
Base Product Number :
QS18A
Sensing Method :
Background Suppression
Series :
QS18
Light Source :
Red (640nm)
Ingress Protection :
NEMA 6P, IEC IP67
Datasheets
QS18AB6AF300Q
Banner Engineering QS18AB6AF300Q
10V ~ 30V QS18 Series Adjustable Background Suppression -20°C ~ 55°C
QS18AB6AF300Q Overview
In order for the photoelectric sensor to work reliably, it should be set to -20°C ~ 55°C degrees Celsius. Into a circuit or system, these electronic components must be given 10V ~ 30V voltage. When it comes to photoelectric sensors, a response time of 2.5ms is ideal. The best performance is achieved by setting the supply voltage of the photoelectric sensor to 10 VDC to 30 VDC.
QS18AB6AF300Q Features
Sensing Distance: 11.811 (300mm)
Response Time: 2.5ms
Operating Temperature: -20°C ~ 55°C