QLC260R1-M01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
QLC260R1-M01
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT 260POS PCB
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Specialized
Series :
QLC
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Material Flammability Rating :
Number of Columns :
Packaging :
Bulk
Brand :
Termination :
Solder
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
260
Connector Style :
Base Product Number :
QLC260
Feature :
Actuating Camshaft, Shielding Cup, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating :
Color :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-50°C~85°C
Number of Rows :
4
Pitch :
0.031 0.80mm
Contact Layout, Typical :
Current Rating (Amps) :
0.5A
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish Thickness :
40.0μin 1.02μm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Features :
Connector Usage :
Package :
Bulk
Contact Finish :
Gold
Datasheets
QLC260R1-M01
QLC Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold - 40.0μin 1.02μm 260 Positions Pitch: 0.031 0.80mm -50°C~85°C Bulk Through Hole