QK040KH6TP
Mfr.Part #
QK040KH6TP
Package / Case
TO-218-3 Isolated Tab, TO-218AC
Description
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 40A TO218
Hold Current :
80mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
335A 400A
JESD-609 Code :
e3
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1000V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current (Max) :
5mA
Trigger Device Type :
Triac
Mount :
Through Hole
Package / Case :
RMS Current (Irms) :
40A
Packaging :
Tube
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Pin Count :
3
Voltage - Off State :
1kV
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
40A
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Number of Elements :
1
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
30V/us
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Configuration :
Single
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Terminations :
3
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V