QK016RH6
Mfr.Part #
QK016RH6
Package / Case
TO-220-3
Description
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 16A TO220
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
3
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
No
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
RMS Current (Irms) :
16A
Current Rating :
16A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Configuration :
Single
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Additional Feature :
High Reliability
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1000V
Number of Pins :
Trigger Device Type :
ALTERNISTOR TRIAC
Mounting Type :
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
80mA
Hold Current :
70mA
Package / Case :
TO-220-3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
167A 200A
Current - Hold (Ih) (Max) :
70mA
Published :
Mount :
Through Hole
Number of Elements :
1
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
20V/us
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
1kV