Q8F1BXXG24E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q8F1BXXG24E
Manufacturer
APEM Inc.
Description
INDICATOR 24V 8MM FLUSH GREEN
Stock
65
In Stock :
65
Manufacturer :
APEM Inc.
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
DC
Operating Supply Voltage :
24V
Lens Style :
Round with Flat Top
Termination Style :
Solder Lug
Mount :
Through Hole
Packing Method :
Bulk
Voltage - Rated :
24V
Series :
Q Series
Current Rating :
20mA
REACH SVHC :
No SVHC
Luminous Intensity :
8 mcd
Panel Cutout Shape :
Round
Number of LEDs :
1
Forward Current :
20mA
Termination :
Solder
Length :
33.85mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Ingress Protection :
IP67
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lens Size :
5mm T-1 3/4
Lens Transparency :
Diffused
Number of Terminations :
2
Reverse Voltage :
5V
Panel Cutout Dimensions :
0.31 (7.87mm)
Configuration :
Single
Type :
LED
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Pins :
2
Life (Hours) :
100000 hours
Viewing Angle :
100°
Pbfree Code :
yes
Forward Voltage :
2.2V
Lamp Color :
Green
Max Operating Temperature :
85°C