Q8008R5TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q8008R5TP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRIAC 800V 8A 50 50 50 MA TO220
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Additional Feature :
High Reliability
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
8A
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Repetitive Peak Off-state Voltage :
800V
Reach Compliance Code :
Unknown
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Pbfree Code :
No
Triac Type :
Standard
Number of Terminations :
3
Configuration :
Single
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Voltage - Off State :
800V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
100V/us
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Pin Count :
3
Factory Lead Time :
16 Weeks
HTS Code :
Holding Current-Max :
50mA
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
83A 100A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current (Max) :
2mA