Q8008DH4RP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q8008DH4RP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO252
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RMS On-state Current-Max :
8A
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Trigger Device Type :
ALTERNISTOR TRIAC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Hold Current :
35mA
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
80A 85A
Factory Lead Time :
19 Weeks
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
25V/us
Lead Free :
Lead Free
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
35mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
800V
Radiation Hardening :
No
Published :
Current Rating :
8A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Single
Additional Feature :
High Reliability
RMS Current (Irms) :
8A
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
250V/us
Leakage Current (Max) :
2mA