Q8006L5TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q8006L5TP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
TRIAC 800V 6A 50-50-50 MA TO220
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Voltage - Off State :
800V
Series :
Qxx06xx
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
3
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Number of Elements :
1
Pbfree Code :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Pin Count :
3
Reach Compliance Code :
not_compliant
HTS Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
85V/us
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
65A 80A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Leakage Current (Max) :
2mA
Surface Mount :
No
Configuration :
Single
Holding Current-Max :
50mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Repetitive Peak Off-state Voltage :
800V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
6A