Q6016LH2
Mfr.Part #
Q6016LH2
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 16A TO220
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Repetitive Peak Off-state Voltage :
600V
Triac Type :
Alternistor - Snubberless
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
TO-220-3 Isolated Tab
Configuration :
Single
Published :
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
2V/us
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
167A 200A
JESD-609 Code :
e3
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Trigger Device Type :
Triac
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
16A
Hold Current :
15mA
Voltage - Off State :
600V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
10mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RMS Current (Irms) :
16A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
150V/us