Q6015LTHTP
Mfr.Part #
Q6015LTHTP
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Description
TRIAC INT TRIGGER 600V 15A TO220
Stock
987
In Stock :
987
Thyristors - TRIACs
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
167A 200A
Trigger Device Type :
TRIAC WITH INT TRIGGER
Leakage Current (Max) :
2mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
10
Reach Compliance Code :
not_compliant
3
Number of Terminations :
Hold Current :
70mA
Additional Feature :
High Reliability
Voltage - Off State :
600V
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
600V/us
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
JESD-609 Code :
e3
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
15A
Package / Case :
TO-220-3 Isolated Tab
Packaging :
Tube
HTS Code :
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
30V/us
RMS Current (Irms) :
15A
Qualification Status :
Not Qualified
Triac Type :
Internally Triggered
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Repetitive Peak Off-state Voltage :
600V
Published :
2004
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ