Q25RW3FF100Q1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q25RW3FF100Q1
Manufacturer
Banner Engineering
Description
EZ-BEAM Q25 SERIES: FIXED FIELD<
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Output Configuration :
Dark-On
Connection Method :
Connector
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Sensing Distance :
3.937" (100mm)
Voltage - Supply :
20 ~ 250 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Light Source :
LED
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Cable Length :
Adjustment Type :
Base Product Number :
Q25R
Package :
Box
Operating Supply Voltage :
20 VAC to 250 VAC
Series :
Q25
Product Status :
Active
Sensing Method :
Background Suppression
Ingress Protection :
NEMA 6P IEC, IP69K
Response Time :
16ms
Datasheets
Q25RW3FF100Q1
Banner Engineering Q25RW3FF100Q1
20 ~ 250 VAC Q25 Series - Background Suppression -40°C ~ 70°C
Q25RW3FF100Q1 Overview
Ensure reliable performance by setting the photoelectric sensor's temperature to -40°C ~ 70°C. It is necessary to provide these electronic components with a voltage of 0 to make them work in a circuit or system. Photoelectric sensors have an ideal response time of 16ms. For best performance, set the photoelectric sensor's supply voltage to 20 VAC to 250 VAC.
Q25RW3FF100Q1 Features
Sensing Distance: 3.937" (100mm)
Response Time: 16ms
Operating Temperature: -40°C ~ 70°C
Q25 Series
Q25RW3FF100Q1 Applications
There are a lot of Banner Engineering Corporation
Q25RW3FF100Q1 Photoelectric Sensors applications.
  • Mechanical engineering
  • Entrance and gate
  • Material handling
  • Pharmaceutical industry
  • Checking objects on production lines or conveyors
  • Counting small objects
  • Detecting colours
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
  • Measuring distance
  • Logistics and materials handling
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL