Q25AW3FF50Q1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q25AW3FF50Q1
Manufacturer
Banner Engineering
Description
EZ-BEAM Q25 SERIES: FIXED FIELD<
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Product Status :
Active
Ingress Protection :
NEMA 6P IEC, IP69K
Voltage - Supply :
20 ~ 250 VAC
Response Time :
16ms
Sensing Method :
Background Suppression
Adjustment Type :
Output Configuration :
Light-On
Operating Supply Voltage :
20 VAC to 250 VAC
Cable Length :
Light Source :
LED
Sensing Distance :
1.969" (50mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Base Product Number :
Q25AW3
Package :
Box
Series :
Q25
Connection Method :
Connector
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Datasheets
Q25AW3FF50Q1
Banner Engineering Q25AW3FF50Q1
20 ~ 250 VAC Q25 Series - Background Suppression -40°C ~ 70°C
Q25AW3FF50Q1 Overview
It is recommended to set the temperature of a photoelectric sensor to -40°C ~ 70°C in order to ensure reliable operation. Circuits or systems that use these components should have a voltage of 20 ~ 250 VAC. Sensors with a response time of 16ms are considered ideal. A photoelectric sensor should have a supply voltage of 20 VAC to 250 VAC for maximum efficiency.
Q25AW3FF50Q1 Features
Sensing Distance: 1.969" (50mm)
Response Time: 16ms
Operating Temperature: -40°C ~ 70°C
Q25 Series
Q25AW3FF50Q1 Applications
There are a lot of Banner Engineering Corporation
Q25AW3FF50Q1 Photoelectric Sensors applications.
  • Entrance and gate
  • Material handling
  • Pharmaceutical industry
  • Checking objects on production lines or conveyors
  • Counting small objects
  • Detecting colours
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
  • Measuring distance
  • Logistics and materials handling
  • Automatic doors
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL