Q22F1CXXY12E
Mfr.Part #
Q22F1CXXY12E
Description
INDICATOR 12V 22MM FLUSH YELLOW
Q Series
Overall Height :
2.5mm
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Panel Mount
Viewing Angle :
100°
HTS Code :
Panel Cutout Dimensions :
0.87 (22.10mm)
Forward Voltage :
12V
Current :
40mA
Millicandela Rating :
4mcd
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lens Transparency :
Diffused
Forward Current :
20mA
Panel Cutout Shape :
Round
Lamp Color :
Yellow
Life (Hours) :
100000 hours
Configuration :
Single
Ratings :
DC
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
51.5mm
Termination Style :
Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
Number of Terminations :
1
13 Weeks
Number of Functions :
1
Material :
Brass
Round with Flat Top
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Surface Mount :
No
Package / Case :
Metal
Operating Temperature (Max) :
85°C
Packing Method :
Bulk
Luminous Intensity :
60 mcd
Lens Size :
18.00mm Dia