Q20PFF100Q7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Q20PFF100Q7
Manufacturer
Banner Engineering
Description
PHOTO SEN FIXED 100MM PNP
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Output Configuration :
PNP - Dark-ON/Light-ON
Voltage - Supply :
10V~30V
Operating Temperature :
-20°C~60°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Sensing Distance :
3.937 (100mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Response Time :
800µs
Light Source :
Red (655nm)
Sensing Method :
Background Suppression
Series :
Q20
Connection Method :
Connector
Ingress Protection :
NEMA 6P, IEC IP67
Datasheets
Q20PFF100Q7
Banner Engineering Q20PFF100Q7
10V~30V Q20 Series Background Suppression -20°C~60°C
Q20PFF100Q7 Overview
A reliable performance can be assured by setting the temperature of the photoelectric sensor to -20°C~60°C. Electronic components require a voltage of 10V~30V to function in a circuit or system. Photoelectric sensors should have a response time of 800μs.
Q20PFF100Q7 Features
Sensing Distance: 3.937 (100mm)
Response Time: 800μs
Operating Temperature: -20°C~60°C